czwartek, 9 lipca 2015

W sparingach Zawiszy w roli głównej nastolatkowie.

W wygranym 3:2 spotkaniu sparingowym Zawiszy Bydgoszcz z I-ligową Olimpią Grudziądz pojawiło się sporo nastolatków grających do tej pory w IV-ligowych rezerwach oraz w zespole juniorów starszych w Centralnej Lidze Juniorów.



Strzelcami bramek, które przesądziły o wyniku okazali się Arkadiusz Gajewski z rocznika 1997 (dwa gole) oraz Maciej Kona (rocznik 1996).




Szansę zaprezentowania swoich umiejętności otrzymali też bramkarz, Dominik Kowalski (1996), Mateusz Mazalon (1996), Michał Cywiński (1996), Damian Ciechanowski (1996), Jakub Łukowski (1996) i Kamil Żylski (1995).

Ten ostatni zawodnik okazał się zdobywcą gola na wagę remisu w kolejnym sparingowym spotkaniu z I-ligowym zespołem Bytovii Bytów.


Być może obecny sezon będzie stanowił ogromną szansę dla grupy bardzo zdolnej młodzieży, zwłaszcza z rocznika 1996, który 2 lata temu zdobył 2 miejsce w Polsce w kategorii juniorów młodszych. Kilku z tych zawodników jak Ciechanowski czy Łukowski miało już okazję grać w pierwszym zespole Zawiszy w Ekstraklasie. Ciechanowski pomagał zespołowi Zawiszy w awansie do Ekstraklasy już 2 lata temu. Dla reszty zawodników okazja pojawić może się właśnie teraz.

W ostatnich dniach pojawiła się z kolei informacja o rozwiązaniu za porozumieniem stron umowy z Zawiszą Korneliusza Sochania. Ten utalentowany pomocnik rundę wiosenną spędził w Kotwicy Kołobrzeg w II lidze, występując w 11 ligowych spotkaniach (4-2-5).





Jeszcze  nie wiadomo z jakim zespołem zwiąże się w nadchodzącym sezonie.




wtorek, 7 lipca 2015

11 edycja Ligi Frekwencji stadionowych.

Na stronie www.zawisza1946.pl sporo zestawień dotyczy stadionowych frekwencji. Obecnie Liga Frekwencji pojawia się także na stronie startowej. W tym roku Ligę Frekwencji wygrał Lech Poznań, ale warto zwrócić uwagę na wysoką frekwencję w Białymstoku. Jagiellonia zapewne w przyszłym sezonie wygeneruje frekwencje na poziomie kilkunastu tysięcy widzów na mecz.

Dlaczego tak duży nacisk kładziemy ma frekwencje? Bo to ona jest miernikiem potencjału klubu. Wysokie frekwencje na stadionach dają szanse na pozyskiwanie reklamodawców, ułatwiają prowadzenie piłkarskiego biznesu, no i tworzą niezapomnianą atmosferę.

Ostatnie miesiące w Bydgoszczy są pod tym względem bardzo trudne. Bojkot spotkań przez część kibiców jest cały czas bardzo odczuwalny.
Jednak warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu Zawisza Bydgoszcz spowodował sporo szumu za sprawą relatywnie wysokiej frekwencji i świetnych opraw meczowych. W sezonie 2013-2014 padł ligowy rekord w regionie w XXI wieku. Mecz na Gdańskiej 30 X 2013 Zawisza Bydgoszcz - Legia Warszawa oglądało na żywo 12789 widzów.

Zawisza Bydgoszcz - Legia Warszawa; 30 X 2013





 Wyższe frekwencje w XXI wieku w naszym regionie padały również na Gdańskiej w Bydgoszczy, ale były to spotkania Reprezentacji Polski oraz 2 finały Pucharu Polski. Wszystko na to wskazuje, że na pobicie ligowego rekordu ze spotkania z Legią będziemy długo czekać. Inne stadiony posiadają mniejszą pojemnością trybun, a sytuacja w Bydgoszczy nie wróży na razie dużej frekwencji na trybunach.

W sezonie 2011-2012 Zawisza po awansie do I ligi zajął najwyższe, 11 miejsce w Polsce w Lidze Frekwencji.

Liga Frekwencji 2011-2012

Najlepsze średnie frekwencje na piłkarskich stadionach od sezonu 2004-2005 podglądać można korzystając z górnego menu Ligi Frekwencji.

Jak widać nawet w II lidze zachodniej, czyli na 3 szczeblu rozgrywkowym, Zawisza osiągał wyższą średnią frekwencję (3379 widzów na mecz) niż z minionym sezonie T-Mobile Ekstraklasy, który upłynął pod znakiem stadionowego bojkotu.

Liga Frekwencji 2008-2009

Włocławek


Co ciekawe, w pierwszym sezonie objętym Ligą Frekwencji, czyli 2004-2005, na wysokim 14 miejscu w Polsce uplasował się Kujawiak walczący we Włocławku o awans do Ekstraklasy. Kujawiak w tym sezonie osiągnął średnią frekwencję rzędu 4 tysięcy widzów na mecz. W 4 spotkaniach Kujawiaka Włocławek ze:
- Świtem Nowy Dwór Mazowiecki,
- MKS Mława,
- Arką Gdynia,
- Widzewem Łódź  frekwencja we Włocławku osiągała 7 tys widzów.

Miejski stadion we Włocławku, po przebudowie 4840 miejsc.




Grudziądz


Jak na razie I-ligowa  frekwencja w Grudziądzu nie jest w stanie przekroczyć połowy tej liczby kibiców mimo podobnego poziomu piłkarskiego.
Grudziądzki projekt jest za to zdecydowanie bardziej trwały. Pobyt Olimpii Grudziądz w I lidze trwa już 4 sezony i sytuacja w klubie wygląda stabilnie. Być może konsekwentna praca przełoży się przyszłości na dalszy wzrost frekwencji w Grudziądzu.

Stadion Olimpii Grudziądz. zdjęcie: olsztyn.sport.pl


Olimpia Grudziądz od obecnego sezonu może pochwalić się trzecim dorobkiem na zapleczu ekstraklasy spośród wszystkich klubów z regionu w całej historii rozgrywek na drugim szczeblu rozgrywek piłkarskich. Wyprzedza już w tej klasyfikacji oba toruńskie kluby, ustępując miejsca tylko Zawiszy i Polonii.

Druga liga (nowa I liga) w kuj-pomie.

 Janikowo.


W pierwszej trzydziestce Ligi Frekwencji w sezonie 2006-2007 znalazła się również Unia Janikowo.
Niezła frekwencja podczas spotkań II ligi (średnio 2200) i przebudowa jednej z trybun janikowskiego stadionu zapowiadały powstanie naprawdę silnego klubu w pobliżu Inowrocławia.

Stadion w Janikowie; zdjęcie rakow.com.pl


Niestety korupcyjne zarzuty wstrzymały ten proces, spowodowały utratę sponsorów i powolną degradację. Obecnie Unia Janikowo wywalczyła awans do klasy okręgowej tracąc 2 punkty jedynie w jednym spotkaniu. Być może ten klub powoli wraca na dobre tory i w kolejnych sezonach ponownie zyska mocną pozycję w strukturze naszego regionalnego futbolu.

Toruń.


Co pokaże w zbliżającym się sezonie Elana Toruń w zakresie ligowej frekwencji? Trudno to przewidzieć.

Wypełniony po brzegi sektor gości w Toruniu podczas spotkania z Zawiszą

Stadion Miejski w Toruniu; zdjęcie: stadiony.net



Zapowiedzi powstania mocnej drużyny mogą przełożyć się na wzrost zainteresowania piłką nożną w Toruniu. Z drugiej strony piłkarze zawsze mieli tam sporą konkurencję w postaci  mocnej drużyny speedwaya.

Inowrocław.


Galerię regionalnych stadionów zakończyć można przebudowanym obiektem w Inowrocławiu, gdzie spotkania rozgrywa miejscowa Cuiavia:

Stadion Miejski w Inowrocławiu; zdjęcie: osir.inowroclaw.pl

Jest w  regionie kilka nowoczesnych obiektów, które powinny stać się bazą do zbudowania w przyszłości stabilnych ośrodków piłkarskich z solidną, ligową piłką. Wiele zależy jednak od umiejętności zbudowania silnego, stabilnego zaplecza sponsorów.
Gdzie powstaną kolejne nowoczesne obiekty piłkarskie w regionie? Świecie, Brodnica, Mogilno, Pakość, Solec Kujawski?

W przerwie pomiędzy sezonami, gdy kibice piłkarscy ekscytują się głównie wieściami transferowymi i sparingami zapraszam do śledzenia statystyk piłkarskich.

Na naszej stronie znajdziecie też rekordowe pod względem frekwencji spotkania w poszczególnych sezonach:

Najwyższe frekwencje ligowe.



poniedziałek, 6 lipca 2015

Ranking piłkarzy z regionu bydgoskiego. 2014-2015

Ranking zawodników regonu kujawsko-pomorskiego jest miejscem, w którym w łatwy sposób można odnaleźć dorobek zawodników grających w kilkunastu najlepszych klubach regionu. Można łatwo porównać zawodników między sobą, znaleźć najmłodszych zawodników stawiających pierwsze kroki w dorosłej piłce, czy wyróżniających się strzelców.





Istnieje możliwość sortowania danych w tabeli. Żeby posortować zawodników według wieku klikamy na link w nagłówku tabeli w kolumnie "data urodzenia" , żeby posortować zawodników według czasu spędzonego przez nich na boisku klikamy na "czas gry", żeby posortować zawodników według największej ilości punktów przypadających na jednostkę czasu klikamy w nagłówku tabeli na "ranking czas". Ten ostatni sposób sortowania ułatwia wyselekcjonowanie zawodników, którzy z różnych powodów (kontuzje, kartki lub po prostu rezerwowi) spędzali na boisku mniej czasu, ale za to ich pobyt był bardzo efektywny.

Przykładem takiego zawodnika może być w obecnym sezonie Borys Klimczewski. Jesienią przeniósł się do Wdy Świecie gdzie w 11 (8 zwycięstw, 1 remis, 2 porażki) spotkaniach strzelił 2 bramki w III ligowych rozgrywkach. Zgodnie z zasadami przyznawania punktów w rankingu zdobył 271 punktów. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę, że jesienią na boisku spędził tylko 622 minuty, to okazuje się, że ten zawodnik w rundzie  jesiennej ma relatywnie wysoki wskaźnik punktów rankingowych przeliczanych na czas (0.44).









Borys Klimczewski



Jest to wskaźnik rankingu wyższy niż większości zawodników Wdy Świecie grających w przekroju całego sezonu.
Patrząc na ten ranking można się zastanawiać dlaczego Klimczewski nie dostawał szans na grę w nieco większym wymiarze czasowym. A już zupełnie trudno zrozumieć jak to możliwe, że taki zawodnik w zimowym okienku transferowym ląduje w IV-ligowym zespole Gopła Kruszwica broniącym się przed spadkiem do okręgówki.


Jak pokazują wewnętrzne statystyki strony Borys Klimczewski jest jednym z zawodników, którego ranking najchętniej podglądaliście. Generalnie znacznie większym zainteresowaniem odwiedzających stronę cieszą się statystyki wyróżniających się zawodników z regonu, niż zaciężnych gwiazd Zawiszy czy Olimpii Grudziądz. Może dlatego, że sprowadzane za grubą kasę gwiazdy znikają tak szybko jak się pojawiają.

Jednym z  najmłodszych punktujących w rankingu zawodników jest 16-letni pomocnik Notecianki Pakość, Przemysław Swojnóg, który w IV lidze rozegrał w tym sezonie ponad 1300 minut w 19 ligowych spotkaniach.

Na stronie istnieje  kilka historycznych rankingów w poprzednich sezonów. Można do nich dotrzeć korzystają z górnego menu :


Najstarsze zestawienia pochodzą z sezonu 2008/2009. Korzystając z historycznych zestawień można łatwo prześledzić dalsze losy poszczególnych zawodników. Często świetnie zapowiadający się młodzi zawodnicy diametralnie tracą formę lub w ogóle znikają z ligowej piłki. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zapewne brak perspektyw rozwojowych, wynikających ze słabości finansowej regionalnych klubów o czym pisałem wcześniej tutaj. W szczególności problemem jest ogromna wyrwa w kuj-pomie, która powstała na 3 szczeblu rozgrywek piłkarskich, gdzie brakuje naszego regionalnego przedstawiciela.

Jeżeli w rankigu pominięty został dorobek jakiegoś zawodnika pochodzącego z regionu, a gra lub grał on w tym czasie na poziomie polskich rozgrywek centralnych, to uprzejmie proszę o kontakt, w celu uzupełnienia danych. W przypadku zawodników z niższych lig często problemem jest ustalenie miejsca urodzenia. Jeżeli posiadacie takie informacje również będę wdzięczny za ich podanie.

Ranking obejmuje zawodników urodzonych w na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego oraz  zawodników grających w najmocniejszych klubach regionu bez względu na region z którego się wywodzą. Dodatkowo dodani zostali do rankingu zawodnicy Chojniczanki Chojnice.
P.S.Brak Chojnic w administracyjnych granicach kuj-pomu wydaje się ekstremalnie nienaturalny.

piątek, 3 lipca 2015

Kto wywalczył III ligę dla Kujawianki Izbica Kujawska?

O ile awans Elany Toruń do III ligi nie jest niespodzianką, bo ten klub zapewnił go sobie na kilka tygodni przed końcem rozgrywek, to już losy awansu drugiego zespołu ważyły się do ostatnich minut doliczonego czasu gry 30 kolejki IV ligi Kujawsko-Pomorskiej.

Dramaturgię tego dnia świetnie opisał Artur Kluskiewicz na łamach Magazynu Piłkarz

Warto przyjrzeć się bliżej zawodnikom świeżo upieczonego III-ligowca. W kolumnie "rank_czas" wytłuszczone zostały rankingi zawodników, których wskaźnik jest wyższy lub równy średniemu wskaźnikowi zespołu (0.24). Takie wskaźniki uzyskują w zestawieniu zawodnicy strzelający dużo bramek, wygrywający więcej spotkań niż średnio cały zespół. Dobry wskaźnik uzyskać mogą również zawodnicy rezerwowi lub grający sporadycznie, o ile spotkania z ich udziałem kończyły się dobrymi rezultatami.


Kujawianka Izbica Kujawska w sezonie 2014/2015, zakończonym awansem do III ligi.

Żelazne płuca.

Najwięcej minut na boisku, bo aż 2698, spędził Kamil Kuropatwiński. Ten zawodnik jako jedyny z całej drużyny zagrał we wszystkich 30 spotkaniach.
Ten utalentowany 20 letni pomocnik cały poprzedni sezon spędził we Włocłavii Włocławek w III lidze i jego odejście z Włocławka okazało się jednym z trudnych do zastąpienia ubytków. Obecny sezon zakończył się już dla Włocłavii spadkiem do IV ligi.


Drugim młodzieżowcem w składzie Kujawianki był przez prawie cały sezon obrońca, Bartłomiej Mielczarek.

Najlepszy strzelec.

 Najwięcej, bo aż 27 bramek w drużynie Kujawianki zdobył Maciej Lewandowski. W związku z tak dużą zdobyczą bramkową ten 24 latek ma najwyższy ranking z całego zespołu (759 punktów). Jeszcze bardziej okazale wygląda dorobek tego zawodnika, gdy podzielimy go przez ilość minut spędzonych na boisku (2082). Wskaźnik 0.36 (punktów rankingowych/ilość minut) zdecydowanie odbiega od niezłej średniej zespołu (0.24) i pokazuje wyraźnie, że forma tego zawodnika w minionym sezonie predestynuje go do grania na wyższym szczeblu rozgrywkowym.


Maciej Lewandowski, Kujawianka Izbica Kujawska

Warto zwrócić uwagę również na młodziutkiego Patryka Popielińskiego, które sezon rozpoczynał jako 17-latek, a na boisku w całym sezonie spędził 1234 minut w 22 meczach (14 zwycięstw, 5 remisów,  tylko 3 porażki ). Takie zaufanie sztabu szkoleniowego do młodego zawodnika świadczyć musi o jego sporych jak na ten wiek umiejętnościach.

Najniższy wskaźnik rankingu przeliczanego na czas gry uzyskał w zespole Kujawianki Szymon
Pińkowski. Bilans spotkań, w których grał to (5-5-4), przy bilansie całego zespołu (16-7-7).


Link do pełnego zestawienia i wewnętrznego rankingu zawodników Kujawianki.

Korzystając z tego zestawienia można łatwo podejrzeć analogiczne zestawienie dla innych zespołów z regionu klikając na aktywny link pokazujący liczbę punktów  rankingowych wybranego klubu w danym sezonie. Zestawienia zostały opracowane dla klubów z regionu, które uzyskały najlepsze wyniki w okresie ostatnich 7 lat.

Ranking zespołów z Ku-Pomu.